Správný růst a vývoj dítěte
Tělesný růst provází člověka od narození až po období dospívání. Sledovat růst dítěte je velice důležité. Růst dítěte totiž odráží jeho zdraví, a pokud roste příliš pomalu, může být někde problém. Pokud si nejste jisti správným vývojem vašeho dítěte, neváhejte navštívit pediatra, který porovná růstovou křivku a zhodnotí, zdali je růst vašeho potomka ještě v normě či nikoliv.
Roste vaše dítko pomalu? Co může být příčinou pomalého růstu?
Pokud vaše dítko roste pomaleji, než je obvyklé, příčin může být hned několik. Pro zhodnocení konkrétního zdravotního problému je potřeba provést několik vyšetření – např. na endokrinologii, případně další potřebná vyšetření. Příčinou tak může být třeba snížená funkce štítné žlázy, kdy mohou být na vině vrozené nebo získané poruchy růstového hormonu.
Další možností je existence tzv. Turnerova syndromu, který se objevuje u dívek a na vině je jeden chybějící ženský pohlavní chromozóm.
V neposlední řadě také může být pomalý růst zapříčiněný genetickými dispozicemi. Tudíž jsou-li i rodiče menšího vzrůstu, nelze očekávat že dítě doroste do nějaké závratné výšky nebo že poroste bleskovou rychlostí.
O KOLIK CENTIMETRŮ V JAKÉM VĚKU BY DĚT MĚLI POVYRŮST
V prvním roce života vyroste děťátko přibližně o 25 cm. V druhém roce je to pak o polovinu méně, tudíž kolem 12 cm. V následujících rocích se rychlost růstu ještě více zpomalí na přibližně 7 cm za rok. V období puberty pak zase dítě může skokově povyrůst až o 10 cm za rok. Dívky pak přestávají růst dříve, asi kolem 15. roku, chlapci pak o něco déle, kolem 17. – 18. roku.
V případech, kdy dochází k poruchám růstu u dětí, je nejčastěji tato situace řešena léčbou v podobě podávání tzv. růstového hormonu.
Máte-li tedy pochybnosti o správném a dostatečném růstu vašeho dítěte, je potřeba to konzultovat zavčasu s pediatrem.