S čím si umí pohrát bytový architekt
Poradí s rozmístěním nábytku – typů nábytku existuje velmi mnoho, stejně tak jejich tvarů, rozměrů a kombinací. Sladit nábytek tak, aby poskytoval vše, co od něj čekáváte, je pro bytového architekta denním chlebem, ovšem pro nezkušeného laika to může znamenat složitý rébus. Nedostatek praxe a zkušeností s bytovými návrhy pak může končit tím, že se vám nakoupený nábytek nebude líbit, budete vnímat, že vám něco „nesedí“, až se třeba rozhodnete se jej zbavit a investovat do jiného, takže se podobný kolotoč může později zopakovat.
Navrhne vhodné barevné kombinace – vybavení bytu musí být nejen funkční a praktické, abyste o něj nezakopávali, nepostrádali úložný prostor a necítili se s ním neútulně, musí se vám líbit i jeho barevné variace. Jak jistě víte, barevná paleta má nekonečný počet možností a vybrat tu správnou, vyžaduje trpělivost a zkušenosti. Bytový architekt či designér by vám měl vypracovat několik návrhů a předvést je v 3D modelu tak, abyste si dokázali představit tam být a trávit volný či pracovní čas. Barvy jednotlivých prvků mohou navzájem kontrastovat nebo naopak ladit ve shodném odstínu, důležitou roli také hraje množství světla denního i umělého, rozmístění oken a dveří, schodiště a orientace dle světových stran.
Věnujte pozornost i osvětlovacím tělesům – hra se světly vás dokáže přesvědčit o tom, že se budete v obytném prostoru cítit velmi příjemně, když se jim více otevřete. Sázíte-li na jeden centrální lustr, jak se to dělávalo dříve v každém bytě, pak nebudete moci využít efekty a fígle, s nimiž designéři běžně pracují. Osvětlovacích těles by mělo být v obytném prostoru rozmístěno více, což ovšem neznamená, že to budou neúsporné zdroje. Stačí jen vědět, kam a jaké svítidlo nainstalovat, kam umístit stmívatelné žárovky, kam dát teplou či studenou bílou, zda využít barevná osvětlení atp.